Dentální hygiena u dětí

Autor: Magda Doležalová

Dentální hygiena u dětí

Čištění zubů podle věku

 

Kojenecký věk (29. den - 1. rok): Zuby bychom měli čistit už od prořezání prvního mléčného zoubku, což bývá okolo 6. měsíce nejčastěji dolní řezák. Jakmile se zub do dutiny ústní prořeže, tvoří se na něm zubní plak složený z bakterií, zbytků potravin a slin. Mléčné zuby prořezávají postupně v období od 6.-30. měsíce. V období před prořezáním zubů je možné použití pomůcek (kousátek) na masáž dásní. Od prořezání prvního mléčného zubu používáme dětský zubní kartáček, ideálně s malou hlavicí, měkkými a rovnými vlákny. Zuby čistíme 2x denně s použitím dětské zubní pasty – obsahují menší množství fluoridů, ale pro vývoj a zrání zubu jsou velmi prospěšné. V průběhu nočního kojení je vhodné otřít zuby vlhkou gázou, či vatovým tamponem, abychom zamezili naleptání skloviny a vzniku tzv. kazu časného dětství (ECC).

Důležité je, aby rodiče nepředávali své "kazotvorné" bakterie dětem, například při olizování dudlíků nebo lžiček.

 

Batolecí věk (od 1 do 3 let): V tomto období, na jehož konci by měly mít děti kompletní dočasný chrup složený z 20 zubů, se musí o dětské zoubky dobře postarat rodiče. K čištění zubů používáme dětský zubní kartáček. Dětská zubní pasta by měla obsahovat malé množství fluoridů, které se doporučuje pro tuto věkovou kategorii. Na kartáček dáváme pouze tenkou vrstvu zubní pasty. Velmi malé dítě si většinou se zubním kartáčkem hraje a okusuje ho, proto je důležitá role rodiče, který bude zuby pečlivě dočišťovat. Rodiče by měli z čištění zubů vytvořit každodenní zábavnou činnost, protože se v tomto věku návyky velice dobře fixují.

 

Předškolní věk (od 3 do 6 let): Dítě se pomalu učí správné technice čištění zubů, ale rodiče stále kontrolují a v každém případě dočišťují. Vhodné je čištění pomocí jemných krouživých pohybů přes obě čelisti tzv. Fonesova technika. Používáme zubní kartáčky a pasty určené pro tento věk. Množství zubní pasty nanesené na kartáček by mělo odpovídat velikosti hrášku. Rodiče samozřejmě zuby dočistí jak z vnější, tak z vnitřní strany, nezapomenou ani na žvýkací plošky. Už v období, kdy jsou prořezané všechny mléčné zuby a uzavřen mezizubní prostor, je dobré čistit i tyto pomocí mezizubních kartáčků a samozřejmě i děti učit tomuto návyku. Pokud dítě nespolupracuje můžeme mu třeba navrhnout, že si ráno vyčistí zuby samo pod naší kontrolou a večer si je nechá důkladně vyčistit od nás. Po večerním čištění je důležité nejíst a pít pouze čistou vodu.

 

Mladší školní věk (od 6 do 12 let): V tomto období dochází pomalu k prořezání stálých zubů – nejčastěji první stálé stoličky (tzv. molárový typ erupce), které prořezávají nepozorovaně, protože nemají předchůdce. Stále je důležitá role rodiče při čištění. Po dokončení prořezání stálého zubu a uzavření mezizubního prostoru, používáme vhodný mezizubní kartáček. Používáme krouživou techniku, v tomto období se již dítě pomalu učí jemnou motoriku, je možné, aby zkusilo čistit samo a my poté zuby případně dočistíme.

 

Starší školní věk (od 12 do 15 let): Děti by měly mít osvojeny správné návyky v čištění zubů. Měly by zvládnout dokonalé čištění zubů pomocí krouživých pohybů tzv. Bassova technika. Čistit by měly i mezizubní prostory po uzavření mezizubního prostoru. Okolo 14. roku by mělo být dokončeno prořezání stálých zubů (kromě 3. stoliček). V této době ke klasickému zubnímu kartáčku přistupují i další doplňkové prostředky, kromě mezizubního kartáčku to jsou dentální nitě a jednosvazkové kartáčky. Pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a návštěva dentální hygienistky by měly být samozřejmostí.

 

Mladiství a dospělí: U zdravých jedinců bez zánětů dásní je doporučována krouživá technika čištění zubů, dále čištění mezizubních prostor, masáž dásní a čištění jazyka. U jedinců s nemocným parodontem, ortodontickými přístroji nebo protetickými náhradami se dentální hygiena provádí pomocí dalších speciálních technik a pomůcek pro čištění zubů. Na našem trhu je k dostání velké množství dentálních pomůcek, z nichž si každý dospělý vybere. Aby to byly opravdu ty nejvhodnější, je dobré nákup zkonzultovat se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Tito odborníci také každému doporučí nejsprávnější a nejefektivnější techniku čištění.

 

Víte, co zubům škodí?

 

Citrusové plody

Šťáva z citrusů je bohatým zdrojem vitaminu C a dalších zdraví prospěšných živin, bohužel pro zuby může být pohromou. Experti doporučují vyhnout se především džusům z citronů a grepů, které jsou zvláště kyselé a při pravidelné konzumaci v kombinaci s nedostatečnou dentální hygienou mohou způsobit zubní kaz.

 

Žvýkací bonbony

U sladkostí a bonbonů platí, že čím lepivější, tím horší jsou pro zuby. Mezi nejhorší sladkosti pro zuby tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti. Tyto měkké bonbony se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech hodovat na dodaném cukru. Opět platí, že s nedostatečnou dentální hygienou je velké riziko vzniku zubního kazu.

 

Tvrdé bonbony

Tvrdé cucací bonbony se sice nelepí na zuby tolik jako ty měkké, které vyžadují žvýkání, ale jelikož se pomalu rozpouštějí v ústech a oslazují ústa po několik minut, mají bakterie spoustu času vyprodukovat nebezpečné kyseliny z dodaných cukrů. Většina takových bonbonů je navíc ochucena i kyselinou citronovou, která poškozuje zubní sklovinu.

 

Kyselé okurky

Kyselina v octě, která je nezbytná k zavařování okurek a dodává jim tu správnou chuť, bohužel také přímo působí na zubní sklovinu a může ji poškodit.

 

Limonády

Není tajemstvím, že pití většího množství sladkých limonád může přispět ke vzniku zubního kazu. Méně známé je, že kyselina v perlivých nealkoholických nápojích pravděpodobně poškozuje zuby více než samotný cukr. Proto i limonády bez cukru, jako je třeba dietní cola, která obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou, mohou při častější konzumaci naleptat sklovinu a přispět ke vzniku zubního kazu.

 

Obecně platí, že správná technika čištění zubů se správně zvolenými pomůckami, pravidelná návštěva zubního lékaře a dentální hygienistky, jsou tou nejlepší prevencí.

Musíme si zapamatovat, že čistý zub se nekazí!

 

Vytvořeno ve spolupráci s CURADEN CZECH s. r. o.

Autor: MDDr. Petr Šašek

www.curaprox.cz