Dentální hygiena u dětí

Autor: Ing. Petra Hlaváčová

Dentální hygiena u dětí


Čištění zubů podle věku

Kojenecký věk: Zuby bychom měli čistit už od prořezání prvního zoubku okolo 6. měsíce. Malé zoubky čistíme každý den stíráním pomocí vatové štětičky nebo navlhčené gázy. Později po prořezání prvních dočasných stoliček lze jemně používat zubního kartáčku ve velikosti pro nejmenší děti. Existuje i takzvaný kartáček pro miminka, který si rodič navlékne na prst a koncovou malou pracovní hlavičkou kartáčku stírá povlak ze zoubků. Tento kartáček zároveň provádí i masáže dásní.

Důležité je, aby rodiče nepředávali své "kazotvorné" bakterie dětem, například při olizování dudlíků nebo lžiček.

Batolecí věk (od 1 do 3 let): V tomto období, na jehož konci by měly mít děti kompletní dočasný chrup, se musí o dětské zoubky dobře postarat rodiče. K čištění zubů používáme malý dětský kartáček. Dětská zubní pasta by měla obsahovat malé množství fluoridů, které se doporučuje pro tuto věkovou kategorii. Na kartáček se doporučuje aplikovat pouze tenkou vrstvu dětské zubní pasty. Velmi malé dítě si většinou se zubním kartáčkem hraje a okusuje ho, ale okolo druhého roku by se mělo začít učit čistit zuby samo, rodiče samozřejmě dočišťují. Rodiče by měli z čištění zubů vytvořit každodenní zábavnou činnost. V tomto věku se tyto návyky velice dobře fixují.

Předškolní věk (od 3 do 6 let): Od tří let věku si má dítě čistit zuby samo. Dítě se pomalu učí správné technice čištění zubů, ale rodiče stále kontrolují a v každém případě dočišťují. Používáme zubní kartáčky a pasty dané pro tento věk.Množství zubní pasty nanesené na kartáček by mělo odpovídat velikosti hrášku. Rodiče samozřejmě zuby dočistí jak z vnější, tak z vnitřní strany, nezapomenou ani na žvýkací plošky. U některých dětí se v rámci období vzdoru můžeme setkat s výraznou nespoluprací při čištění zubů. Někdy se osvědčí dítěti navrhnout, že si ráno vyčistí zuby samo a večer si je nechá důkladně vyčistit od nás.

Mladší školní věk (od 6 do 12 let): V této době si děti už dobře čistí zuby samy, ale až do 8. roku je rodiče stále kontrolují a eventuálně zuby dočišťují. 

Starší školní věk (od 12 do 15 let): Děti by měly mít osvojeny správné návyky v čištění zubů. Měly by zvládnout dokonalé čištění zubů stírací technikou. Čistit by měly i mezizubní prostory (přibližně od 14 roku) a zároveň správně provádět masáže dásní. A proto v této době ke klasickému zubnímu kartáčku přistupují i další doplňkové prostředky, jako jsou mezizubní kartáčky, dentální nitě a jednosvazkové kartáčky.

Mladiství a dospělí: U zdravých jedinců bez zánětů dásní je doporučována stírací technika čištění zubů, dále čištění mezizubních prostor, masáže dásní a čištění jazyka. U jedinců s nemocným parodontem, s ortodontickými přístroji nebo protetickými náhradami se dentální hygiena provádí pomocí dalších speciálních technik a pomůcek pro čištění zubů. Na našem trhu je k dostání velké množství dentálních hygienických pomůcek, z nichž si každý dospělý vybere. Aby to byly opravdu ty nejvhodnější, je dobré nákup zkonzultovat se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Tito odborníci také každému doporučí nejsprávnější a nejefektivnější techniku čištění zubů.
 

Víte, co zubům škodí?

Citrusové plody

Šťáva z citrusů je bohatým zdrojem vitaminu C a dalších zdraví prospěšných živin, bohužel pro zuby může být pohromou. Experti doporučují vyhnout se především džusům z citronů a grepů, které jsou zvláště kyselé a při pravidelné konzumaci mohou poškodit zubní sklovinu.

Žvýkací bonbony

U sladkostí a bonbonů platí, že čím lepivější, tím horší jsou pro zuby. Mezi nejhorší sladkosti pro zuby tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti. Tyto měkké bonbony se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech hodovat na dodaném cukru.

Tvrdé bonbony

Tvrdé cucací bonbony se sice nelepí na zuby tolik jako ty měkké, které vyžadují žvýkání, ale jelikož se pomalu rozpouštějí v ústech a oslazují ústa po několik minut, mají bakterie spoustu času vyprodukovat nebezpečné kyseliny.

Většina takových bonbonů je navíc ochucena i kyselinou citronovou, která poškozuje zubní sklovinu. Nemluvě o tom, že stačí špatně kousnout a ulomený zub už kartáčkem na zuby nespravíte.

Kyselé okurky

Kyselina v octě, která je nezbytná k zavařování okurek a dodává jim tu tu správnou slanou chuť, bohužel také přímo působí na zubní sklovinu a poškozuje ji.

Limonády

Není tajemstvím, že pití většího množství sladkých limonád může přispět ke kazům. Méně známé je, že kyselina v perlivých nealkoholických nápojích pravděpodobně poškozuje zuby více než samotný cukr. Proto i limonády bez cukru, jako je třeba dietní cola, které obsahují kyselinu citronovou a fosforečnou, mohou při častější konzumaci poškodit sklovinu.