ČR se stala 1.5.2004 členem EU. Proto považujeme za nezbytné, aby byli čeští poskytovatelé zdravotních služeb informováni o změnách i o důsledcích, které s sebou toto členství přináší.
Právo EU je pro nás od 1.5.2004 závazné a má přednost před českými právními předpisy.
Abychom předešli jakýmkoliv nejasnostem, dovolujeme si zde stručně uvést, co musí čeští lékaři zajistit, aby nebyla práva evropských pojištěnců porušena a aby tak nedocházelo v ČR k porušování práva. Stejný přístup musí samozřejmě zajistit i ostatní státy pro české pojištěnce.
1) Pojištěnci ze zemí EU, EHP a Švýcarska mají během přechodného pobytu v ČR nárok na lékařsky nezbytné zdravotní služby s přihlédnutím k povaze dávek (nemoci) a předpokládané délce jejich pobytu v ČR.
Rozsah zdravotních služeb musí být takový, aby zahraniční pojištěnec nemusel odcestovat do země pojištění dříve než původně zamýšlel.
2) Pojištěnci z výše uvedených zemí mají nárok na zdravotní služby za stejných podmínek jako čeští pojištěnci, tzn. zejména se stejnou dostupností, ve stejné kvalitě a ve stejných cenách jako u českých pojištěnců. To se týká i poskytování léků. Poskytnuté zdravotní služby (i léky) Vám budou hrazeny ZPŠ.
3) Platbu v hotovosti bude možné vyžadovat pouze v tom případě, kdy by ji bylo možné vyžadovat i od českého pojištěnce, tedy typicky v případě léčiv, nebo stomatologického ošetření.
4) Od 1.7.2004 mají pojištěnci z výše uvedených zemí nárok na přímý přístup k lékaři bez toho, aby předtím museli zkontaktovat ZPŠ a nechat si vystavit Potvrzení o registraci. Znamená to, že se u lékaře prokazují Evropským průkazem zdravotního pojištění, nebo příslušným evropským formulářem vystaveným jejich zahraniční zdravotní pojišťovnou.