30. květen připomíná Evropský den melanomu. Nepodceňujte prevenci a přijďte na prohlídku znamének včas!

Letní sezóna a slunné dny se pomalu blíží. Sluneční paprsky ale třeba i hojná návštěva solárií mohou působit na kůži změny. Ty se pak můžou dále rozvinout ve zdravotní problémy. Proto je důležité nechat si u dermatologa svá pigmentová znaménka pravidelně vyšetřit. A právě toto připomíná Evropský den melanomu.  

Svého kožního lékaře můžete navštívit preventivně kdykoliv, z pohledu zdravotního pojištění máte nárok na základní vyšetření zdarma 1 x ročně. ZPŠ v rámci bohaté nabídky zdravotních programů svým pojištěncům již od roku 2012 nabízí příspěvek na vyšetření znamének digitálním dermatoskopem, kde lze čerpat až 1 000 Kč.  

Dermatologickým vyšetřením prošlo od začátku programu již více než 23 000 pojištěnců a téměř u 6 000 z nich byl zjištěn podezřelý nález, který byl odeslán k dalšímu řešení. „V případě melanomu jde o velmi agresivní nádorové onemocnění a primární prevence zde hraje velkou roli. Za rok 2020 se jednalo o 251 podezřelých nálezů a u 97 z nich byla vykázána diagnóza zhoubný nádor kůže. Nepodceňujte proto ani v dnešní koronavirové době na ostatní prevenci,“ zdůraznil ředitel zdravotního odboru ZPŠ MUDr. Petr Šmach.

Více o melonomu najdete zde.

Všechny aktuality