„Den melanomu“ a preventivní vyšetření podporovaná ZPŠ

Rakovina (karcinom) kůže patří v dnešní době k nejfrekventovanějším nádorovým onemocněním. Nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže je melanom, který je v Česku pátým nejčastějším zhoubným nádorem. Ročně se jedná o tři a půl tisíce nových pacientů s maligním melanomem a okolo čtyř set jich na jeho následky každý rok bohužel zemře.

Včasná diagnostika tohoto onemocnění je tedy velmi důležitá. Může k ní významně napomoci také pravidelné samovyšetření pokožky, zejména kožních znamének, a to po celém povrchu těla včetně intimních oblastí, plosek nohou, vlasových částí těla či nehtů. Při změně vzhledu je doporučena urychlená návštěva u ošetřujícího kožního lékaře.

To vše je důvodem, proč má ZPŠ již řadu let, konkrétně již od roku 2012 ve své nabídce zdravotních programů (hrazených z Fondu prevence) dermatologické vyšetření pigmentových znamének, hrazené přímo poskytovateli zdravotních služeb, který jej provede. Jedná se o velmi hojně využívaný zdravotní program, kterým od roku 2012 prošlo již více než 30 000 pojištěnců.

Kromě toho mohou naši pojištěnci (bez omezení věkem či pohlavím) čerpat příspěvek do výše 2 000 Kč na vyšetření digitálním dermatoskopem. ZPŠ také několikrát v roce zajišťuje v rámci tzv. dnů zdraví ve firmách nebo na jiných akcích pro veřejnost preventivní vyšetření znamének.

Možné je využít i nabídky Oblastní (Klaudiánovy) nemocnice Mladá Boleslav, která v rámci „Dne melanomu“ (ve středu 24. 5.) provádí, na základě předem provedené registrace zájemce, vyšetření kožních znamének ve své kožní ambulanci. Bližší informaci k této akci najdete zde.

 

Image

 

 

Všechny aktuality