Dnes je Světový den alergie a astmatu

Alergie a astma představují v české populaci jednu z nejčastějších zdravotních komplikací. Astmatiků je v populaci už kolem půl milionu a na jejich léčbu jde kolem čtyř miliard korun ročně.

„V loňském roce se hodně diskutovalo o tom, zda astmatici jsou z hlediska nákazy novým koronavirem rizikovou skupinou. I když je astma chronickou respirační nemocí a má tedy potenciál zhoršit průběh koronavirového zápalu plic, platí, že pokud je astma pod kvalitní kontrolou, pacient má normální funkce plic a je dlouhodobě bez akutních záchvatů a důsledně bere předepsané preventivní léky, není pro něj riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce zásadně vyšší než pro někoho, kdo astmatem netrpí,“ říká MUDr. Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

„Alergie i astma jsou svojí podstatou autoimunitní a nelze je plně vyléčit. Pokud ale člověk svou situaci nepodceňuje a navštěvuje alergologa, může velmi výrazně zmírnit jejich projevy,“ dodává MUDr. Ludmila Plšková.

ZPŠ v rámci svých zdravotních programů přispívá na ozdravné pobyty pro děti 4-19 let. Až 1 000 Kč lze získat na přímořský nebo vysokohorský pobyt, který doporučí pediatr nebo specialista. 

ASTMA Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, jde vlastně o „přehnanou obranu“ dýchacích cest na různé spouštěče. Průdušky uvolňují histamin, což vyvolává otok sliznice průdušek, zvýšenou tvorbou hlenu. Celkovým dopadem na pacienta je zúžení dýchacích cest a zhoršené dýchání.

ALERGIE Alergie je přehnaná reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Tělo může reagovat na mnoho různých látek jako jsou např. pyly, prachy, roztoči, zvířecí srst či potraviny.

V České republice se problematikou astmatu a alergií zabývá od roku 1995 organizace Česká iniciativa pro astma o.p.s. (ČIPA) - www.cipa.cz

Zdroj: tisková zpráva SZP ČR

Všechny aktuality