Informace z Bezpečnostní rady Středočeského kraje k vývoji situace ohledně koronaviru

V úterý 3. března 2020 se uskutečnila Bezpečnostní rada Středočeského kraje (BRK), aby projednala aktuální závěry z Bezpečnostní rady státu, jednání Ústřední epidemiologické komise, porady ředitelů krajských hygienických stanic a nastavila a doporučila adekvátní kroky k zabránění vzniku epidemie ve Středočeském kraji včetně možných postupů podle Pandemického plánu.

 „Pro zajištění dostatečného množství ochranných prostředků pro krajské nemocnice uvolnil kraj ze svého rozpočtu 20 milionů korun. V tuto chvíli jsou naše oblastní nemocnice dostatečně zásobeny nezbytnými ochrannými prostředky, jako jsou roušky, desinfekce a respirátory,“ informovala po jednání předsedkyně BRK hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová s tím, že Středočeský kraj nastavil opatření k zabránění epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku, postupuje v souladu s opatřeními, která doporučují a nařizují orgány ochrany veřejného zdraví. Zdůraznila také, že Středočeský kraj začal již minulý pátek uplatňovat zákaz návštěv z preventivních důvodů ve svých domovech seniorů.

Leták shrnující základní pravidla prevence ochrany před nebezpečným onemocněním, zpracovaný krajskými hygieniky, byl předán také školám a školským zařízením. Oblastní nemocnice již vyhlásily preventivní zákaz návštěv na interních odděleních, JIP, ARO, následné péče a plicním oddělení. Zákazy budou platit až do doby zlepšení rizika epidemiologické situace natolik, že umožní opětovné povolení návštěv.

BRK ve svém usnesení z 3. 3. 2020 doporučuje občanům:

nejezdit do regionů Emilia-Romagna, Lombardie, Piemont, Benátsko. Cestovatelům, kteří pobývali v období od února 2020 v Číně, Hong Kongu, Iránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a v Itálii (regiony Emilia-Romagna, Lombardie, Piemont, Benátsko), tedy v oblastech s vysokým počtem onemocnění vyvolaných novým koronavirem, aby v následujících 14 dnech po návratu z těchto oblastí telefonicky kontaktovali územní pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje dle místa svého bydliště (www.khsstc.cz), zůstali doma a sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 C, dýchací obtíže). V případě výskytu výše uvedených příznaků omezili kontakt s ostatními osobami, kontaktovali telefonicky svého praktického lékaře. 

Dále doporučuje dodržovat základní hygienické návyky a osobní hygienu (respirační hygiena, časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou) a používání dezinfekčních prostředků s plně virucidním účinkem jako nástroje ochrany proti šíření infekce ve společnosti. Rodičům žáků, kteří se vrací z dovolené v rizikových oblastech, z lyžařských výcviků i jiných cest pak doporučuje, aby informovali o této skutečnosti vedení školy a při změně zdravotního stavu zůstali preventivně doma.

Na stránkách Krajské hygienické stanice Středočeského kraje pod tímto odkazem jsou na jednom místě shromážděna nejnovější doporučení jak pro občany, tak pro zdravotnická zařízení, které vydaly Ministerstvo zdravotnictví ČR, Státní zdravotní ústav nebo další relevantní instituce.

K dispozici pro dotazy je e-mailová adresa vnn@khsstc.cz a poradenská infolinka na telefonním čísle 771 137 070, která je v provozu od 9:00 – 19:00 hodin. Další telefonní linka 736 521 357 funguje od 7:00 - 9:00 a od 19:00 do 22 hodin.

V pracovní době lze využít i telefonní linky územní pracoviště KHS SK, kde je možné se podle bydliště obrátit na protiepidemická oddělení jednotlivých územních pracovišť KHS SK.

Informace lze dostat i na call centru Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, na telefonní lince 800 888 155.

Poradenská infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s infekcí COVID-19, je k dispozici denně od 9 do 21 hodin na čísle: 724 810 106.

Informace pro občany najdete také na webu MZ ČR, a to pod tímto odkazem.

 

Všechny aktuality