Jak je z pohledu ZPŠ důležité očkování proti chřipce?

Ideální dobou, kdy se nechat proti chřipce naočkovat, je právě měsíc říjen. Proti chřipce je očkováno zhruba 6 % české populace, což je ve srovnání s ostatními státy dlouhodobě jedna z nejnižších hodnot proočkovanosti na toto onemocnění a zvýšení této kvóty by z pohledu ochrany zdraví bylo velmi žádoucí.

ZPŠ je v tomto ohledu zajedno s odborníky a dlouhodobě očkování proti chřipce podporuje. Pro pojištěnce ve věku do 65 let je k dispozici příspěvek 400 Kč na jednu dávku z Fondu prevence. Pojištěncům rizikovým a nad 65 let je toto očkování hrazeno standardní cestou.

Očkování proti chřipce odborníci doporučují hlavně lidem nad padesát let a chronicky nemocným. Zvážit by ho měly ale i těhotné ženy nebo lidé, kteří jsou v častém kontaktu s rizikovými skupinami, jako jsou zdravotníci nebo sociální pracovníci. Toto očkování se doporučuje opakovat každoročně.

„Rizika očkování proti chřipce jsou téměř minimální a je tedy vhodné pro všechny, i děti nebo těhotné či kojící ženy. Viděno optikou lékaře tedy mohu vakcinaci proti chřipce plně doporučit a sám se již nechávám naočkovat více než deset let pravidelně.,“ uvádí MUDr. Vladimír Kučera, vedoucí oddělení revize zdravotních služeb ZPŠ.

„Pro mne je toto očkování již řadu let přirozenou součástí mé osobní péče o zdraví,“ doplňuje ředitelka ZPŠ Ing. Darina Ulmanová, MBA.

Důležité je ovšem nezapomínat i na prevenci a tím je zdravý životní styl. Tedy například aktivní pohyb či otužování a dostatečný přísun vitamínů.

Všechny aktuality