Nepodceňujte riziko vzniku diabetu

Na 14. 11. připadá Světový den diabetu, a to v souvislosti s narozením kanadského lékaře Fredericka Bantinga, který společně se svým krajanem Charlesem Bestem objevil léčebné účinky inzulinu a v roce 1923 za tento objev po zásluze získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. 

Jak je dále uvedeno, tak jde, bohužel, o velmi rozšířené onemocnění, a proto bychom rádi přispěli několika důležitými informacemi k prevenci.

Diabetes = cukrovka, je jednou z nejrozšířenějších a nejzávažnějších civilizačních chorob.

Výskyt diabetu v ČR rapidně narůstá, hovoříme o novodobé epidemii. Za posledních 20 let se počet diabetiků zdvojnásobil. Může za to především nárůst obezity kvůli snížené fyzické aktivitě a nepřiměřeně velkému energetickému příjmu. Aktuálně se v ČR s diabetem léčí více než milion obyvatel. Navíc se odhaduje, že přibližně čtvrtina ze skutečného počtu diabetiků není diagnostikována!!! V Evropě nám patří přední příčky v počtu nemocných. O závažnosti této diagnózy svědčí i fakt, že ročně na komplikace diabetu v ČR zemře více než 20 tisíc lidí.

Jaké jsou rizikové faktory?

Mezi rizikové faktory pro vznik diabetu 2. typu, který se u nás vyskytuje zhruba v 90 %, patří nadváha a obezita, genetická predispozice, snížená fyzická aktivita, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina lipidů v krvi nebo vyšší věk.

Jaká je prevence rozvoje diabetu? 

Prevence souvisí se zmiňovanými rizikovými faktory. Jde tedy o dodržování zásad zdravého životního stylu, jako je racionální strava a dostatečná fyzická aktivita. 

Jaká míra pohybových aktivit je v rámci prevence optimální? 

Doporučuje se pravidelná aerobní aktivita, ideálně 3–6x týdně v trvání 30–45 min, při které je dosaženo 60 % maximální tepové frekvence. Tj. cvičení u kterého se člověk zapotí, zadýchá, ale je ještě schopen konverzovat. Ideálními aktivitami jsou rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole, běh na lyžích či tanec. Vše závisí na věku, stavu pohybového aparátu, fyzické kondici a přidružených onemocnění jedince.

 

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda samozřejmě standardně hradí léčbu či pomůcky nebo léky pro diabetiky, ale dodržování zásad zdravého životního stylu je tím nejlepším, co pro předcházení či zmírňování následků jakýchkoliv tzv. civilizačních chorob může učinit každý z nás.

Právě podpora pohybu je jednou z mnoha činností ZPŠ a kupříkladu v Mladé Boleslavi mohou naši pojištěnci využít služeb Rekondičního centra FB Fit, jehož služby jsou určeny také klientům, kteří mají zájem prostřednictvím odborně vedených pohybových aktivit kompenzovat různé druhy nemocí (např. právě diabetes), přičemž díky pojištění u ZPŠ je možné zde čerpat 50% slevu na cvičení.

Všechny aktuality