Výdaje ZPŠ na léčbu žloutenky a příspěvky na očkování proti tomuto onemocnění

Již od roku 2010 je 28. červenec Světovým dnem boje proti žloutence. Zmíněný den byl zvolen dle dne narození amerického lékaře a nositele Nobelovy ceny za medicínu, profesora Barucha Samuela Blumberga, objevitele viru žloutenky (hepatitidy) typu B.

„I když je na tom ČR v mezinárodním srovnání co do výskytu virových hepatitid poměrně dobře, je nutné zdůraznit, že se zcela jistě jedná o onemocnění, které není radno podceňovat, neboť může dospět k velmi vážným zdravotním následkům. Jednak to může být chronické stadium tohoto onemocnění, ale také cirhóza či karcinom jater,“ upozorňuje vedoucí Oddělení revize zdravotních služeb ZPŠ MUDr. Vladimír Kučera.

V případě pojištěnců ZPŠ činily náklady na léčbu žloutenky v uplynulých 5 letech částku 55 mil. Kč, z nichž téměř 48 mil. Kč tvořily náklady, vynaložené na tzv. centrové léky použité pro léčbu hepatitidy typu C.

Pevnou součástí zdravotních programů, financovaných z Fondu prevence ZPŠ, je také příspěvek na očkování proti žloutence (typu A a B). Za posledních 10 let ZPŠ na tento zdravotní program vynaložila více než 2,7 mil. Kč, a to na 3 336 příspěvků.  Pro letošní rok se jedná o příspěvek ve výši 800 Kč, který není omezen věkem ani pohlavím pojištěnce a lze jej čerpat po ukončení očkovacího schématu.

Chcete čerpat výhody ZPŠ a jste u jiné zdravotní pojišťovny? Neváhejte a přidejte se k nám! Registrace k ZPŠ je snadná a můžete ji provést v pár krocích online nebo osobně na některé z našich poboček, a to do 30. 9. 2023. Naším pojištěncem se pak stanete od 1. 1. 2024.

Všechny aktuality